handbal

Nicoleta Dincă a fost desemnată „cea mai bună extremă strânga” a Ligii Florilor, iar Valentina Ardean Elisei este al doilea MVP din România, după Cristina Neagu

scris de Rian Farcasiu / 26.05.2020 15:37 / 0 comentarii / 101 vizualizari
Deși campionatul național de handbal feminin s-a încheiat brusc, fără a se mai disputa cele șapte etape rămase de disputat în Liga Florilor, topurile realizate de obicei la finalizarea edițiilor s-au întocmit, primind girul tuturor tehnicienilor.Astfel jucătoarele Gloriei 2018 Nicoleta Dincă și... citeste mai departe

Mulțumim, GLORIA 2018, pentru parcursul în Cupele Europene! Aici ne luăm „la revedere” de la Cupa EHF: Herning Ikast Handbold – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud: 28 – 26 (12 - 15)

scris de Rian Farcasiu / 08.03.2020 18:00 / 1 comentariu / 118 vizualizari
Herning Ikast Handbold – Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, un meci al speranței, s-a disputat în arena Ikast din Danemarca fără spectatori, conform prevederilor Federației Europene de Handbal. Gloria avea de recuperat handicapul celor trei goluri avans ale danezelor din prima manșă disputată la Bistrița... citeste mai departe

Extazul și agonia cu șnur de mărțișor: Gloria 2018 – Herning Ikast: 26 – 29 (13 - 10), în prima manșă a sferturilor Cupei EHF

scris de Rian Farcasiu / 01.03.2020 20:25 / 1 comentariu / 98 vizualizari
Tot ceea ce se întâmplă după ieșirea din grupele Cupei EHF la handbal feminin, în ceea ce o privește pe Gloria 2018, este un bonus, dar parcă ne-ar fi plăcut ca prima manșă din sferturi să se încheie la pauză...Partida de handbal dintre Gloria 2018 și Hening Ikast Handbold din Danemarca, privită... citeste mai departe

Gloria 2018, al treilea meci la cheremul arbitrilor! Horațiu Pașca: „Poate încurcăm, poate trebuie să ne mutăm în alt campionat” (VIDEO)

scris de Rian Farcasiu / 26.02.2020 20:59 / 1 comentariu / 260 vizualizari
Miercuri seara, în Sala Polivalentă din Bistrița, aproape o mie de oameni au asistat la un spectacol al rușinii sportive în care protagoniști au fost cei care au obligația de a respecta și de a impune un regulament: arbitrii!Claudiu Belean (Mureș) și Marcel Sas (Bihor), asistați de un observator... citeste mai departe

Au fost mai bune, și vâlcencele, și arbitrii! Gloria 2018 – SCM Râmnicu Vâlcea: 21 – 27. Un joc pe care trebuie să-l uităm rapid (VIDEO - declarații după meci)

scris de Rian Farcasiu / 18.02.2020 20:08 / 0 comentarii / 110 vizualizari
Valoarea unei echipe ca SCM Râmnicu Vâlcea nu trebuie scoasă în evidență de arbitraj, fetele antrenate de Florentin Pera fiind în stare să câștige un meci pe propriile picioare, iar acest lucru s-a văzut destul de clar la Bistrița.Partida din optimile Cupei României la handbal feminin între Gloria... citeste mai departe

Herning-Ikast Håndbold - adversara Gloriei 2018 în sferturile Cupei EHF!

scris de Rian Farcasiu / 11.02.2020 12:17 / 0 comentarii / 161 vizualizari
Sediul Federației Europene de Handbal din Viena a găzduit tragerea la sorți a partidelor sferturilor de finală a Cupei EHF la handbal feminin. Gloria Bistrița a făcut parte din urna valorică 2, alături de celelate ocupante ale locurilor secunde din grupele de calificare: Kastamonu Belediyesi GSK,... citeste mai departe

SUNTEM ÎN SFERTURILE CUPEI EHF! ERD HC - GLORIA 2018: 24 -24!!!

scris de Rian Farcasiu / 09.02.2020 19:42 / 0 comentarii / 328 vizualizari
Thriller în toată regula pe Erd Arena! Gloria 2018 Bistrița-Năsăud obține in extremis calificarea după un joc foarte bine calculat de Hotațiu Pașca. Chiar dacă arbitrajul a fost aproape de a schimba soarta meciului chiar în ultimul minut de joc, fetele în roșu și negru și-au jucat șansa până la... citeste mai departe

Gloria 2018 câștigă fără drept de apel meciul cu MKS Lublin (26-20) și se gândește la deplasarea din Ungaria

scris de Rian Farcasiu / 02.02.2020 19:24 / 0 comentarii / 334 vizualizari
Sala Polivalentă din Bistrița a găzduit cel de-al cincilea meci european al echipei de suflet a bistrițenilor, Gloria 2018. Sportivele echipate în tradiționalul deja roșu-negru au întâlnit MKS Perla Lublin, acesta fiind meciul retur. În partida tur, cea disputată în Polonia, Gloria a remizat, scor... citeste mai departe

Oltencele fură mai bune! SCM Craiova – Gloria 2018: 28-25. Apărarea nu a mai fost atuul handbalistelor lui Horațiu Pașca

scris de Stiri de Bistrita / 30.01.2020 20:06 / 0 comentarii / 41 vizualizari
Joi, 30 ianuarie 2020, s-a desfășurat partida cu numărul 13 pentru Gloria 2018 în actuala ediție a Ligii Florilor, etapa a 14-a, în compania oltencelor de la SCM Craiova, pe terenul acestora.Prima repriză a fost la discreția gazdelor care au făcut un joc bun atât în atac, cât și pe semicercul... citeste mai departe

Ce e putred în Danemarca?! Două orașe, aceeași lume: ODENSE vs. BISTRIȚA, într-un meci al mentalității și civilizației – FOTOREPORTAJ – (în loc de avancronică)

scris de Rian Farcasiu / 25.01.2020 12:54 / 1 comentariu / 891 vizualizari
Dincolo de spectacolul sportiv, în care un „simplu” meci de handbal a decis că o echipă dintr-un oraș din Danemarca a fost mai bună decât o echipă din România, după o partidă destul de echilibrată până la un moment dat, am fost martorul unui altfel de spectacol, unul jucat pe terenul mentalităților... citeste mai departe