A ieșit soarele la Bistrița, deși Tadici a tunat: Victorie grea pentru fetele lui Pașca

Meci complicat jucat în această seară pe terenul Sălii Polivalente din Bistrița, acolo unde Zalăul antrenat de vulcanicul Tadici s-a întâlnit cu fetele lui Horațiu Pașca, cel care a trăit partida la tensiune maximă. Nu a fost simplu pentru nimeni, partida pornind cu motoarele turate încă de la primul minut. S-a jucat mult timp la meci egal, cele două combatante nereușind să preia conducerea cu mai mult de două goluri. Cum nervii lui Tadici explodau destul de des, nici cele două arbitre nu au avut viață ușoară, cartonașele galbene au curs, iar Daniela Rațiu de la Gloria 2018 a văzut roșu. La finele primei reprize, lucrurile nu erau deloc clare, scorul fiind de 10-11. Repriza a doua nu a fost mult mai diferită de surata ei, doar că bistrițencele prind culoar bun de la minutul 20 și reușesc să rupă puțin ritmul înfiorător al partidei și să câștige toate cele 3 pucte aruncate în joc. Gloria 2018 urcă pe 7 cu 6 puncte și Pașca trebuie să înceapă pregătirile pentru meciul cu Buzăul, programat pentru sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 18.00.

Date tehnice: Gloria 2018 - HC Zalău 24-23 (10-11)

Dziyana Ilyina - 6 goluri, Valentina Ardean Elisei - 5, Nicoleta Dincă - 3 goluri, Daniela Todor - 3 goluri, Andra Moroianu - 3 goluri, Natallia Vasileuskaya - 2 goluri, Diana Șamanț - un gol, Daniela Rațiu - un gol. Ana Maria Inculeț 3/12 intervenții reusite (25%), Darly Zoqbi de Paula 4/18 intervenții reusite (22%).