Sport

Gloria 2018, meci de antrenament la Timișoara, în șaisprezecimile Cupei României! Fetele lui Pașca înving studentele bănățene cu scorul de 46 – 25

scris de Rian Farcasiu / 22.01.2020 13:48 / 0 comentarii / 25 vizualizari
Ajunse la Timișoara direct de la Odense, acolo unde au disputat un meci greu în grupa C a Cupei EHF, handbalistele Gloriei 2018 au reușit un rezultat care nu mai are nevoie de prea multe comentarii: CSU Universitatea de Vest Timișoara – CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – 25-46!Meciul a fost disputat... citeste mai departe

Odense HC - Gloria 2018: 25 - 19. „Blestemul” pauzei nu se rupe!

scris de Rian Farcasiu / 19.01.2020 16:32 / 0 comentarii / 158 vizualizari
Unul dintre cele mai așteptate meciuri de handbal din grup C a Cupei EHF s-a disputat la Odense între echipa din orașul lui Hans Christian Andersen și debutanta în cupele europene Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, echipe care după primele două runde din grupă ocupau primele locuri.Odense HC a început... citeste mai departe

Gloria 2018 a pierdut ultimul meci al turului Ligii Florilor acasă la CSM București: 28 – 25 (15 -15). Urmează meciul cu Odense din Cupa EHF

scris de Rian Farcasiu / 15.01.2020 18:33 / 0 comentarii / 65 vizualizari
Între două meciuri europene, Gloria 2019 a făcut și deplasarea la CSM București pentru ultima partidă a acestui tur de campionat.Prima repriză a avut ruperi de ritm din partea ambelor echipe, prima la conducere fiind gazdele de la CSM. Bucureștencele au avut chiar și cinci goluri avans, dar spre... citeste mai departe

Vești bune de la Lausanne: bistrițeanca Daniela Coșofreț a obținut cel mai bun rezultat al României la Jocurilor Olimpice de Tineret 2020

scris de Rian Farcasiu / 14.01.2020 17:50 / 0 comentarii / 1364 vizualizari
Jocurile Olimpice de Tineret au debutat în data de 9 ianuarie și se desfășoară pe parcursul a două săptămâni la Lausanne, în Elveția. Din Lotul Olimpic de Tineret al României fac parte trei sportivi bistrițeni, Flaviu Păvălean și Darius Hângănuț în proba de schi fond, precum și Daniela Coșofreț la... citeste mai departe

Repriza secundă - principalul adversar al Gloriei 2018, publicul - încărcarea wireless cu energie a jucătoarelor! Horațiu Pașca, după meciul cu ERD: „Nemulțumitului i se ia darul!” (FOTO-VIDEO)

scris de Rian Farcasiu / 11.01.2020 21:51 / 0 comentarii / 172 vizualizari
Nu se poate spune că rezultatul meciului dintre Gloria 2018 și Erd HC din Ungaria (25:25) este unul slab, ci doar unul care a rănit orgoliul și așteptările crescute. Ce-i drept, „vinovate” pentru aceste așteptări sunt tot fetele antrenate de Horațiu Pașca, acestea evoluând aproape perfect la Lublin... citeste mai departe

Cupa EHF, grupe: Gloria 2018 remiză grea contra unguroaicelor de la ERD HC: 25-25 (15-11). Pauza, inamicul nr. 1 al Gloriei

scris de Alin Cordos / 11.01.2020 19:40 / 0 comentarii / 64 vizualizari
 Prima partidă jucată de o echipă de handball fete din Bistrița-Năsăud într-o Cupă Europeană s-a consumat în această seară pe terenul Sălii Polivalente, Gloria 2018 jucând și oferind spectacol fanilor contra unguroaicelor de la ERD HC. Partida a fost una împărțită în două: o primă repriză... citeste mai departe

Halterofilul bistrițean Răzvan Martin riscă să rămână fără medalia olimpică obținută la Londra, în 2012, din cauza dopajului! Și alți halterofili legitimați la Bistrița au avut probleme legate de antidoping

scris de Rian Farcasiu / 11.01.2020 12:55 / 0 comentarii / 83 vizualizari
Una din prevederile Agenției Mondiale Antidoping (WADA) spune că perioada în care WADA poate analiza din urmă probele prelevate de la sportivi în timpul Jocurilor olimpice este de 10 ani (prelungită de la 8 ani). Astfel, Agenția a procesat probele recoltate în timpul Jocurilor Olimpice de la Londra... citeste mai departe

Meci de antrenament al Gloriei 2018 în compania SC „U” Cluj-Napoca, partidă disputată în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Scor final: 35 – 27

scris de Rian Farcasiu / 08.01.2020 19:32 / 0 comentarii / 87 vizualizari
Venite după o deplasare deloc ușoară în Polonia, acolo unde au debutat cu dreptul în Cupele Europene, handbalistele Gloriei 2018 au avut parte de un „meci de antrenament” în compania CS „U” Cluj-Napoca, meci care a contat pentru etapa a XII-a din cadrul Ligii Florilor.Prima repriză a fost dominată... citeste mai departe

Debut frumos în Cupele Europene a handbalistelor de la Gloria, în deplasarea din Polonia: MKS Lublin – Gloria 2018 - 22:22

scris de Rian Farcasiu / 05.01.2020 19:42 / 0 comentarii / 241 vizualizari
Primul pas în cupele europene făcut de handbalistele antrenate de Horațiu Pașca a fost unul curajos, în Polonia, acolo unde Gloria 2018 a reușit o remiză în fața campioanelor Poloniei, MKS Perla Lublin.Meciul a fost început în forță de jucătoarele noastre, acestea reușind în prima parte a primei... citeste mai departe

Începe marea provocare: Gloria 2018 joacă duminică primul meci european în Polonia, la Lublin! Vezi lotul complet, dar și indisponibilitățile lui Pașca. BONUS: pronostic cu „picioarele pe pământ”

scris de Rian Farcasiu / 03.01.2020 12:31 / 0 comentarii / 216 vizualizari
După un parcurs excelent în a doua jumătate a campionatului Ligii Florilor din sezonul trecut, atunci când Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a obținut medalia de bronz, urmează o provocare la care nimenu nu s-a gândit în urmă cu un an: participarea în grupele unei cupe europene la handbal feminin!După... citeste mai departe